Fındık Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Fındık taban fiyatının 130 lira civarında olacağını söyleyen Abdurrahman Kara, “TMO aldığı fındığın parasını peşin ödemezse fiyat 105 liraya kadar düşer”

6.07.2024 05:29:00 0
Fındık Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Fındık Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Karadeniz Bayrak /Ahmet BAYRAK/ALTINORDU (Ordu), (OBA)ÖZEL HABER

Fındık taban fiyatının 130 lira civarında olacağını söyleyen Abdurrahman Kara, “TMO aldığı fındığın parasını peşin ödemezse fiyat 105 liraya kadar düşer”

Ordu’da fındık manavlığı da yapan Abdurrahman Kara, Karadeniz Bayrak Gazetesine fındık sektörüyle ilgili çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. TMO’nun taban fiyatının 130 lira civarında olacağı tahmininde bulunan Kara, TMO’nun aldığı fındığın parasını peşin ödememesi halinde fındık üreticisi için felaket olacağını söyledi.

Dalda iyi bir fındığın iyi göründüğünü söyleyen Kara, “İhracatçıların ve rekolte tespit edenler, 750-800 bin ton arasında bir fındık olacağı söyleniyor. Bu durum karşısında görünen şu, TMO’nun devreye girip, aldığı fındığın parasını hemen ödemesi gerekir. Eğer aldığı fındığın parasını peşin ödemezse, fındık fiyatlarında korkunç bir düşüş olur.”

Diğer tarım ürünlerine verilen fiyatları hatırlatan söyleyen Abdurrahman Kara, “Sebebine gelince Toprak Mahsulleri Ofisi, buğdaya yüzde 18 zam yaptı. Çaykur’un çay alım fiyatına devlet yüzde 40 artış yaptı. TMO, aldığı buğdayı almak için vatandaşa 2 ay gün veriyor. Buğdayı aldıktan sonra da parasını ödemesi için 2 ay gün veriyor. Buda gösteriyor ki TMO, fındıkta da peşin para ödeyecek durumda değil.”

“FINDIK TABAN FİYATI EN FAZLA 130 LİRA”

Devletin fındığa nasıl bir fiyat vereceği konusunda ise Kara, “Enflasyon oranı ve diğer tarım ürünlerine verdiği fiyatı göz önüne alırsak, yüzde artış yapsa 80 liralık alım fiyatı 120 lira olur. Alan bazlı desteklerle birlikte 125 lira, hadi 130 lira. Ancak fındığı alıp parayı peşin ödemediği anda sıkıntı başlar. Neden sıkıntı başlar derseniz, Ağustos ayının 15’iyle Ekim ayının 15’i arasında en kötü ihtimalle fındığın yüzde 35’i satılır. Çünkü amele parası, okula gidecek çocuğa para, fındık üreticisinin yüzde 85’i gurbetçi, gurbete giderken ürününü satıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’ne götürüp parasını peşin alamayan üretici mecburen fındığını serbest piyasada satacak. Serbest piyasaya götürdüğü zamanda fiyatlar kendiliğinden düşecek.

PARASI OLMAYAN TÜCCAR DÜŞÜK FİYATTAN FINDIK ALACAK”

Tüccarda para olmadığını söyleyen Abdurrahman Kara, “Çünkü para yok. Tüccar, esnaf, sanayici, faizlerin aylık yüzde 6 gibi çok yüksek faizle para alarak fındık stok etmesi söz konusu değil. Ve yabancı sermaye piyasaya girdi. Bu yabancı sermaye Ağustos ve Eylül ayında alımları kıstığı takdirde serbest piyasada fındık fiyatları düşecektir. Bunun önüne geçmek mümkün değil. Amele parası çok önemli. Örneğin Güneydoğu’dan gelen fındık işçisi bahçeyi bitirip, şeleği bahçe sahibinin önüne attığı an mecbur parasını ödeyecek. Kimin ne kadar hazır parası var ki hemen amelenin parasını ödesin. 10 bin lira alan emekli mi ödeyebilecek? Mecburen tüccara gidip fındığını satacak. Tüccarda ne kadar düşük alabilirse o fiyattan alacak.”

“ŞUANDAKİ 110 LİRA, EYLÜL AYININ FINDIK FİYATI”

Yani işin özeti burada iş Toprak Mahsulleri Ofisi’ne düşüyor. Toprak Mahsulleri Ofisi, ödemeleri uzun vadede yaparsa kimse yanlış anlamasın ama bana göre bugünkü 110 lira Eylül ayı fiyatıdır. Genelde baktığımızda Haziran Temmuz aylarının fiyatı, Eylül ayı fiyatıdır. Bu fiyatın 105 liraya kadar düşeceğini tahmin ediyorum. Belki bana kızacak, hakaret edenler olacak. Ama o gün geldiğinde göreceğiz.

Son olarak, 130 liralık fiyatı TMO’nun kıldan tüyden sebeplerle üreticiye zorluk çıkarmasıyla 105 liraya düşebilir. Ancak hiçbir fındık üreticisi fındığın bu fiyatlara düşmesinden rahatsız olmasın. Çünkü kendileri böyle olmasını istedi. Nedenine gelince, fındık fakirin ürettiği zenginin yediği bir ürün. Nakit paraların döndüğü bir üründür. Eğer fındık üreticisi, bugünkü iktidara her seçimde yüzde 60  vermeyip, yüzde 40’lara, 35’lere düşürseydi siyasi iktidar bir daha iktidar olmamam korkusuyla bu fındığın parasını tıkır tıkır öderdi.”


 • BIST 100

  10991,57%-0,88
 • DOLAR

  32,79% -0,17
 • EURO

  35,58% -0,17
 • GRAM ALTIN

  2528,08% -0,66
 • Ç. ALTIN

  4137,74% 0,14

DİĞER HABERLER


ORDULU ÖZLEM DURMAZ’DAN BÜYÜK BAŞARI

SUÇLU AYAĞA KALK!..

ÖZBİLEN OTOMOTİV 2. ŞUBESİNİ AÇTI

Melet Irmağı, maden ocağının tehdidi altında

TAMER BAYMIŞ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

ORDULU TAMER BAYMIŞ İZMİR’DE HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYETTE DEPREM

TRAC Ordu Şubesi Afet ve Acil durumlara hazırlanıyor!

ULUBEY GENÇLİK VE SPOR MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI

Fındık Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Bentonit Sektörünün Toplantısı

YILMAZ ÖĞRETMENE SON VEDA

Ani Elektrik Kesintileri esnafı mağdur ediyor

ULUGÖL’DE OLTALAR YARIŞTI

POLİSTEN NEFES KESEN OPERASYON!

Havuzda facia: 1 ölü, 1 yaralı

Öğrenciler İlçe Jandarma Komutanlığında yapılan etkinliğe katıldı

ODULU İŞ İNSANI ADEM ERGÜL ALANYA’DA VEFAT ETTİ

Ordu’da kaza 1 ölü, 4 yaralı

Otomobil Uçuruma Yuvarlandı, 5 Yaralı!

Enginyurt'tan Diyanete Sert Tepki: "Türk Vatandaşları Yardım Bekliyor"

Ordu Valisi Muammer Erol, Kurban Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Orduspor'un Eski Futbolcusu Uğur Aydoğdu Hayatını Kaybetti

Hapse dahi atılsak canları uyutmayacağız

İlkokul arkadaşları 48 yıl sonra ilk kez buluştu

KIR VE İNAN AİLELERİNİN MUTLU GÜNÜ

Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Sergisinin Açılışı Gerçekleştirildi

Orduda bulunan yavru karaca biberonla besleniyor

İki kardeş birer gün arayla vefat etti.

Ayılar inekleri telef etti

Yükleniyor


ORDULU ÖZLEM DURMAZ’DAN BÜYÜK BAŞARI

SUÇLU AYAĞA KALK!..

ÖZBİLEN OTOMOTİV 2. ŞUBESİNİ AÇTI

Melet Irmağı, maden ocağının tehdidi altında

TAMER BAYMIŞ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

ORDULU TAMER BAYMIŞ İZMİR’DE HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYETTE DEPREM

 • Perşembe 27.9 ° / 17.9 ° Güneşli
 • Cuma 27.8 ° / 18.2 ° Güneşli
 • Cumartesi 24.1 ° / 18.1 ° Şiddetli yağmurlu