Hortikültürel Terapi konulu TÜBİTAK 2237-A bilim etkinliği ilk kez ODÜ’de gerçekleşti

“İnsan-Sağlık-Doğa Temelinde Hortikültürel Terapi Yaklaşımı” konulu bilimsel etkinlik ülkemizde ilk kez Ordu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

19.02.2024 21:52:00 0
Hortikültürel Terapi konulu TÜBİTAK 2237-A bilim etkinliği ilk kez ODÜ’de gerçekleşti

 

Hortikültürel Terapi konulu TÜBİTAK 2237-A bilim etkinliği ilk kez ODÜ’de gerçekleşti

Ahmet BAYRAK/ALTINORDU (Ordu), (OBA)

“İnsan-Sağlık-Doğa Temelinde Hortikültürel Terapi Yaklaşımı” konulu bilimsel etkinlik ülkemizde ilk kez Ordu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı kapsamında Ordu Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Malatya İnönü Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan “İnsan-Sağlık-Doğa Temelinde Hortikültürel Terapi Yaklaşımı” konulu bilimsel etkinlik ülkemizde ilk kez Ordu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Şeyma Şengür, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İlknur Aydın Avcı ile Malatya İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sima Pouya’nın düzenleme kurulunda yer aldığı eğitim programında yurt içinden farklı üniversitelerden 8, ABD’den iki ve Ordu Üniversitesinden 13 öğretim elemanı ders verdi. 

Bilimsel etkinlik programının açılışına Ordu Valisi Muammer Erol, Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Celal Tezcan, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş, Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Üniversite birim yöneticileri, Ordu Tarım Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, Ordu Kültür ve Turizm il Müdürlü Uğur Toparlak, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademik ve idari personel ile davetliler katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Şeyma Şengür, “İnsanlığın varoluşundan itibaren zamansal boyutta sosyal, psikolojik, ekonomik vb. açılardan dinamik bir şekilde devam eden doğa ve insan etkileşimi ‘İnsan-Sağlık-Doğa ilişkisi’ olarak karşımıza çıkmaktadır. ‘Doğanın bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığına olumlu etkileri üzerine yapılan araştırmalar son 30 yılda giderek artan bir gelişme göstermektedir. Hortikültürel terapi yaklaşımı da bu gelişmenin bir parçası olup doğada bulunma ve bahçecilik faaliyetleri ile bireylerin sağlığına ve sosyal refaha katkı sunmaktadır. 

 

 Hortikültürel terapi yaklaşımı multidisipliner bir konu olup gerçekleştireceğimiz bilimsel etkinlik farklı meslek disiplinlerinden konuda uzman ikisi ABD Arkansas Üniversitesi ve Ohio Central State Üniversitesinden olmak üzere 23 eğitmen hocamızın desteği ile 4 gün ders bir gün uygulama şeklinde yürütülecek olup Peyzaj Mimarlığı, Bahçe Bitkileri, Hemşirelik, Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi gibi pek çok alandan lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde 30 araştırmacıya bilimsel bir çerçeve çizecektir. Son olarak bize her konuda destek veren ve TUBİTAK projeleri konusunda teşvik eden rektörümüz Sayın Prof. Dr. Orhan Baş’a, Düzenleme Kurulu üyeleri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İlknur Aydın Avcı ile Malatya İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sima Pouya hocamız ile eğitimimize bilgi ve deneyimleri ile katkı sunan farklı meslek disiplinlerinden kıymetli hocalarımıza ve bu süreçte birlikte çalışmaktan mutluluk duyduğum Yerel Düzenleme Kurulu üyelerimiz Doç. Dr. Adnan Uğur, Doç. Dr. Diler Us Altay, Doç. Dr. Hacer Gök Uğur, Dr. Öğr. Üyesi Bestegül Çoruh Akyol ile genç araştırmacı arkadaşlarım Doktora öğrencisi Peyzaj Yüksek Mimarı Aslıhan Argan, Doktora öğrencisi Uzman Hemşire Mürselcan Kabakcı ve Arş. Gör. Selin Nur Kara’ya çok teşekkür ederim” dedi.

 

Proje düzenleme kurulu üyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İlknur Aydın Avcı “Projemiz ildeki tüm dinamiklerin ve üniversitedeki birçok bölümün içerisinde olduğu, birçok disiplinin birlikte konuşulduğu bir proje. Özünde baktığınızda bu konu insanın yaratılışı ile de ilgili bir konu, topraktan geldik toprağa gidiyoruz. Özümüzde var olan şeyleri konuşacağımız bir konu. Dolayısıyla iyilik dediğimiz şey sadece sağlıkçıların konuştuğu bir şey değil. Bu etkinlikte arkadaşlarımız şunu konuşacak: biz insanı iyi etmek istiyorsak o zaman hepimiz bu taşın altına elimizi koymak zorundayız. Bizlere öncü olan Ordu Üniversitesi’ne, Düzenleme Kurulunda yer alan arkadaşlara, tüm yerel paydaşlarımıza, emek veren tüm hocalarımıza, destelerinden dolayı saygıdeğer Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Baş’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş gerçekleştirdiği konuşmada, “Böyle bir projenin Üniversitemiz bünyesinde gerçekleşmesinden dolayı son derece mutlu ve gururlu olduğumu belirtmek isterim. İnsanoğlu sadece tedavi edici hekimlikle değil aynı zamanda koruyucu hekimlikle de yüzleşmeli. Dolayısıyla bazı noktalarda tarımla iç içe olmalı, stresimizi atmalıyız.

 

 

21. yüzyıl süreci ve sanayileşme süreciyle birlikte kapalı alanlara geçme ve doğadan uzaklaşma, bazı sorunları da beraberinde getirdi. Bunun en iyi çözüm yolu tekrar doğaya, tabiata dönmektir. Bunun için İnsan-Sağlık-Doğa Temelinde Hortikültürel Terapi Yaklaşımı bizler için son derece önemli. Kendimizi rahatlatma adına doğaya çıktığımızda bir bitkiyle ilgilendiğimiz zaman bu durumun bizi rehabilite ettiğini görmekteyiz. Kısa zaman önce yaşadığımız COVİD-19 pandemisinde en büyük terapi yöntemlerimizden birisi bizim bahçelere yönelmemiz oldu. Bundan dolayıdır ki süreç içerisinde tarımla ya da toprakla ilgilendiğimizde biraz daha kendimizi rehabilite edeceğiz. Bu düşüncelerle proje ekibimizi tebrik ediyor, Ordu Üniversitesi olarak nice güzel ve başarılı TÜBİTAK, AB projeleri gerçekleştirmeyi temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Şahin Dere Konferans salonunda beş gün boyunca devam eden etkinlik 5-9 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Dört gün teorik ders ve uygulama örneklerinin anlatıldığı etkinliğin son gününde Ordu Huzurevi sakinleri ve Adil Karlıbel Özel Eğitim Okulu’nun öğretmen ve öğrencilerinin katıldığı uygulama etkinliği geçekleştirildi. Proje kursiyer ve düzenleme kurulunun katıldığı değerlendirme ve kapanış etkinliği ile sona erdi.


 • BIST 100

  9629,68%0,85
 • DOLAR

  32,53% 0,24
 • EURO

  34,66% 0,34
 • GRAM ALTIN

  2497,40% 0,45
 • Ç. ALTIN

  4197,72% 1,07

DİĞER HABERLER


OTSO’DAN ALMANYA, İZMİR VE ANTALYA İÇİN EK SEFER TALEBİ

BAŞKAN ULAŞ TEPE, RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI

YSK’ya Sunacağımız Belgeler Büyük Yankı Uyandıracak

Operasyonun En Büyüğü Akkuş'ta Yapıldı

İYİ Parti Seçim Sonuçlarına İtiraz etti

Ordu'da yaşayan Hristiyanlar Paskalya Bayramını Kutladı

GÖLKÖY ESKİ KAYMAKAMI İSA BOLAT VEFAT ETTİ

ADİL VE EŞİT HİZMET İÇİN YOLA DEVAM

Ulaş Tepe mal varlığını açıkladı

HİLMİ GÜLER'İN MİLYONLUK PROJESİ 3 YILDA ÇÖP OLDU

ENVER YILMAZ'DAN HİLMİ GÜLER'E CEVAP!

Ulubey Belediye Başkanı İsa Türkcan, derdini anlatan kadını azarladı

ENVER YILMAZ GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYOR

ATA SANAYİ ESNAF VE ÇALIŞANLARI BAŞKAN TÖREN’İ BAĞRINA BASTI

HÜSEYİN BAYRAK PARKI AÇILDI

ENVER YILMAZ, MEVCUT BAŞKANI YÖNETEN BİR EKİP VAR

ALTINORDU BELEDİYESİ BİR KEZ DAHA GÖNÜLLERE DOKUNDU

İhsan Gürdal Teknoloji ve Tasarım Atölyesi Açıldı

ENVER YILMAZ HIZ KESMİYOR

ENVER YILMAZ’DAN RESMİ KURUMLARA ZİYARET

ORDU Seçim anketi sonuçlarına göre hangi aday önde?

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDEN ENVER YILMAZ'A TAM DESTEK

“ESNAF DOSTU” AŞKIN BAŞKAN

Bakan Ersoy'un eşi Pervin Ersoy Ordu’ya hayran kaldı

OBB’DE NELER OLUYOR?

ORDU BUNU HAK ETMİYOR

Altınordu sokakları ışıl, ışıl

Ordu Valisi Muammer Erol’un, Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

Ulaş Tepe'den Karşıyaka'da Halk Buluşması

ORDU'NUN DURUMU İÇLER ACISI

Yükleniyor


OTSO’DAN ALMANYA, İZMİR VE ANTALYA İÇİN EK SEFER TALEBİ

BAŞKAN ULAŞ TEPE, RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI

YSK’ya Sunacağımız Belgeler Büyük Yankı Uyandıracak

Operasyonun En Büyüğü Akkuş'ta Yapıldı

İYİ Parti Seçim Sonuçlarına İtiraz etti

Ordu'da yaşayan Hristiyanlar Paskalya Bayramını Kutladı

GÖLKÖY ESKİ KAYMAKAMI İSA BOLAT VEFAT ETTİ

 • Çarşamba 27.9 ° / 15.3 ° Güneşli
 • Perşembe 28.8 ° / 13.6 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
 • Cuma 17.8 ° / 9.9 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı