YSK’ya Sunacağımız Belgeler Büyük Yankı Uyandıracak

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, seçim sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, özellikle ilçe belediye başkanlıkları ve büyükşehir belediye oylarına yapılan itirazlarla ilgili süreci detaylandırdı

7.04.2024 19:16:00 0
YSK’ya Sunacağımız Belgeler Büyük Yankı Uyandıracak

YSK’ya Sunacağımız Belgeler Büyük Yankı Uyandıracak

İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, seçim sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, özellikle ilçe belediye başkanlıkları ve büyükşehir belediye oylarına yapılan itirazlarla ilgili süreci detaylandırdı.

Yılmaz'dan Seçim İtirazlarına Dair Açıklamalar

Yılmaz, seçim sonuçlarına yapılan itirazların aşama aşama nasıl işlediğini anlatarak, "Bazı ilçelerde iptal ve geçersiz sayılan oyların yeniden sayımıyla bizim lehimize bir artış oldu," dedi. Seçim itirazlarının Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) taşınacağını belirten Yılmaz, bu sürecin detaylarını paylaştı.

Seçimin Yenilenmesini Talep Edeceğiz

Yılmaz, Ordu'da kullanılan oy miktarı ve geçersiz oy oranlarına dikkat çekti. Türkiye genelindeki geçersiz oy oranının yüzde iki olduğunu belirten Yılmaz, Ordu'da bu oranın çok daha fazla olduğunu vurguladı. Bu durumun, seçim sürecine yönelik ciddi soru işaretleri oluşturduğunu ifade etti. "Ordu'da 486 bin oy kullanılmış, 604 bin seçmen var ve 93 bin geçersiz oy bulunuyor," dedi. Büyükşehir oylarında da yaklaşık 31 bin geçersiz oy var. Bu oranları topladığınızda, Ordu'nun geçmiş yıllarla kıyaslandığında oy ve sandık sonuçlarının birebir olmadığı görülüyor.


Yılmaz, sandık güvenliği ve oy taşıma işlemlerinde yaşanan sorunlara da değindi: "Seçim kurullarına getirilen çuvallarda ne polisler ne jandarma vardı," diyerek yaşananları eleştirdi. Ayrıca, seçim itirazlarına dair YSK'ya sunulacak belge ve bilgilerin Türkiye'de büyük yankı uyandıracağını öne sürdü. Seçimin yenilenmesini talep edeceklerini belirten Yılmaz, bu süreçte hukuki hazırlıkların en üst seviyede yapıldığını dile getirdi.

Yılmaz, "Kanun zaten belirli gerekçeleri saymıştır. Eğer şu gerekçeler varsa, seçimin yenilenmesine karar verebilirsiniz. Biz, o gerekçeleri hukuken tamamen hazır hale getirdik. İnşallah dediğimiz gibi, önümüzdeki hafta tam da bayrama denk geliyor ama biliyorsunuz seçim kurulları bayramda da çalışıyor. Pazartesi, salı gerekli itirazları yaptığımız an biz muhtemelen sizin tekrar konunuz oluruz. Evet, bizler de tekrar konu olmak isteriz. Yani çuvallarla oylar taşındı," dedi.

"Çuvallarla oylar taşındı. Saat 2'de açılması gereken sandığın bir bölümü 2'de, 4'te açılması gereken bir bölümü ise 4'te açıldı. Sonra iftar saati geldi. Son aşamada sayılması gereken muhtarlık oyları, ilk başta sayıldı. Muhtarlığın yerel kalabalığını gönderdiler. Sandık başkanı, ıslak imzalı tutanakları da parti üyelerinden almak suretiyle çünkü muhtar için orada çoğunluk var. Ya da meclis üyesi için; büyükşehir için çok bekleyen yok. Sonra muhtar, çuvalı omuzladı, sürükledi, evine götürdü. Açtı çuvalı. Geçersiz oyların tamamına yakınının birinci ismi Enver Yılmaz.  Enver Yılmaz ve İYİ Parti logosunu gördü. Aldı. Hemen yanına mühür de elinde zaten. Sandık çuvalı da açık zaten. Bastı herhangi bir yerine, otomatikman oyunuz geçersiz oldu." Dedi.

Barolar Birliği Yeterli Desteği Sağlamadı

 Ordu'da yaşanan süreçte avukat desteğinin önemine değinen Yılmaz, Türkiye Barolar Birliği'nin Ordu'ya yeterli destek vermediğini iddia etti. "Memleketin en güzelliklerinden bir tanesi Ordu," diyerek, yaşananlar karşısında adalet ve hakkaniyetin önemini vurguladı. Yılmaz, Türkiye Barolar Birliği'nin ve Ordu Barosu'nun yeterli desteği sağlamadığını eleştirerek, hakkaniyet ve adalet ölçülerinin önemine dikkat çekti. "Türkiye Paralılar Birliği bana yüzlerce avukat gönderdi. Ordu barosu bize bir tane avukat dahi göndermedi. Ama Ordu Barosu yeri geldiğinde, Van'daki olaylara yönelik en üst seviyede desteklerini açıkladılar. Halbuki Ordu’da Van'daki olaydan daha vahamet arz eden olaylar var. Ben de avukat yaptım yıllarca. Barolar Birliği'nin bu tavrı sebebiyle, çifte standartının göstermiş olduğu çifte standart ülkeye şikayet edilmiştir. Yüzlerce avukatın gönderildiği Van kadar Ordu'nun hiçbir kıymeti yok. İlla olayın ideolojik bir Türk meselesi ekseriyetinde tartışılması mı lazım? Ya da kaldırımların sökülüp, camın çerçevenin indirilmesi mi lazım? Biz mücadelemizi bu çerçevede yaptık, yapıyoruz. Ama müsaade edin ki, bu işin birinci derecede sahiplenmesi gereken kurumların başında gelen avukatların da eşit, adil ve objektif olarak her yerde, her konuyla ilgili aynı hassasiyeti göstermesi lazım." İfadelerini kullandı.

 


 • BIST 100

  10676,65%-1,07
 • DOLAR

  32,20% 0,14
 • EURO

  34,87% 0,27
 • GRAM ALTIN

  2418,60% 0,37
 • Ç. ALTIN

  3917,34% -0,59

DİĞER HABERLER


OKULLAR CADDESİ YENİDEN ULAŞIMA AÇILDI

ORDU'YA MALATYALI GELİN

ULUBEY’DE ÖĞRENCİLER, MAHARETLERİNİ GÖSTERDİ

37 Engelli Gencimiz Tezkere Aldı

Binalar Mahkeme kararı ile yıkıldı

Bu devletin garibanı, hamalı esnaf mı?

İbrahim Kırca son yolculuğuna uğurlandı

Ordulu genç sporcu Eren Yağız Arnak şampiyon oldu.

ALTINORDU'DA ESNAFA 1919 ADET TÜRK BAYRAĞI DAĞITILDI

Ordulu genç inşaat mühendisi Lokman Altaylı trafik kazasında hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden Can Altay son yolculuğuna uğurlandı

Mehmet Pala son yolculuğuna uğurlandı 

Engelliler Haftası Dolayısıyla Farkındalık Etkinlikleri Yapıldı

Sebahattin Bayrak son yolculuğuna uğurlandı.

KADİR EFE KAYHAN'IN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

MECLİS TOPLANTISINDA SERT TARTIŞMA

ORDU –GİRESUN HAVAALANI’NDAN FRANKFURT’A SEFER TALEBİ

Azerbaycan’ın bağımsızlığına Ordu’da görkemli kutlama

Tarihi Hükümet Konakları Müze Olacak

KORGAN’DA KAZA: 1 ÖLÜ

DOKAP, 2024 Yılında Ordu’da 11 Projeyi Destekleyecek

Ordu-Giresun - Frankfurt Destinasyonu için görüşmeler başladı

İstanbul Havalimanı'nda büyük tehlike

Uluslararası Aile Hekimliği Kongresi için 600 hekim Ordu’ya geliyor.

Enver Yılmaz İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Siyasi İşler Başkanı oldu

Ordu'da 1 Mayıs Coşkusu

Fatih Bala son yolculuğuna uğurlandı

Bedirhan Çifçi hayatını kaybetti

Kutlama alanına Atatürk posterinin asılmaması tepkilere yol açtı. 

Metin Yıldız ve Eşi Ceylan Yıldız Kokarcaya Dikkat Çekti!

Yükleniyor


OKULLAR CADDESİ YENİDEN ULAŞIMA AÇILDI

ORDU'YA MALATYALI GELİN

ULUBEY’DE ÖĞRENCİLER, MAHARETLERİNİ GÖSTERDİ

37 Engelli Gencimiz Tezkere Aldı

Binalar Mahkeme kararı ile yıkıldı

Bu devletin garibanı, hamalı esnaf mı?

İbrahim Kırca son yolculuğuna uğurlandı

 • Pazar 20.2 ° / 12.5 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
 • Pazartesi 18.3 ° / 12.3 ° Orta kuvvetli yağmurlu
 • Salı 19.1 ° / 12.7 ° Orta kuvvetli yağmurlu