Necdet Topçuoğlu


CAHİL CESARETİ

SON GÜNLERDE SOSYAL MEDYADA "TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ MERKEZ BİRLİĞİ GENEL MÜDÜRÜ" NÜN YAPMIŞ OLDUĞU YANLIŞLIKLAR DOLAŞMAKTADIR.


CAHİL CESARETİ

NECDET TOPÇUOĞLU

SON GÜNLERDE SOSYAL MEDYADA "TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ MERKEZ BİRLİĞİ GENEL MÜDÜRÜ" NÜN YAPMIŞ OLDUĞU YANLIŞLIKLAR DOLAŞMAKTADIR. BAZI ELEŞTİRİLER DE YANLIŞ OLDUĞU İÇİN, DOĞRUSU NEDİR, AÇIKLAMA İHTİYACI DUYDUM.

CAHİL CESUR OLUR DERLER. UZMANLAR  O GENEL MÜDÜRE BİLİMSEL VERİLERİ AKTARDIĞINDA HAYRETLER İÇİNDE KALMIŞTIR. BEN BU ÇALMA BİLGİLERİ TELEVİZYONDA KULLANIRSAM ŞOV YAPARIM DİYE DÜŞÜNMÜŞTÜR. REZİL OLMAK DA BİR ŞOVDUR. CAHİLLİK BÖYLE BİR GÖZÜ KARALIKTIR.

UZMANLAR ONA, BİZ YURTDIŞINDAN BİR MİLYON DOZ, YÜKSEK GENETİK ÖZELLİKLERE SAHİP, BOĞA SPERMASI İTHAL EDECEĞİZ DEMİŞLERDİR. O DA KONUYA HAKİM OLMADIĞI İÇİN, BİR MİLYON TON BOĞA SPERMASI İTHAL EDECEĞİZ DEMİŞTİR. BU BÜYÜK BİR YANLIŞLIKTIR. TON AĞIRLIK ÖLÇÜSÜDÜR. BOĞA SPERMASI DOZ OLARAK İFADE EDİLMEKTEDİR.

GELİŞMİŞ ÜLKELERDE YÜKSEK VERİMLİ İNEKLERE BUZAĞI DOĞURTMAZLAR. O İNEKLERİN YUMURTALARINI KULLANARAK, DÖLLENMİŞ YUMURTA, YANİ EMBİRYO ELDE EDERLER. BU EMBİRYOLARI TAŞIYICI ANA İNEKLERE DOĞURTURLAR.

ÇOK İYİ BESLENEN BİR İNEKTEN YILDA 16-18 ARASINDA YUMURTA ALMAK MÜMKÜNDÜR.  BU DA 16-18 EMBİRYO YAPAR. İNEKTEN BİR BUZAĞI ALINACAĞINA, 16-18 ARASINDA BUZAĞI ALMA İMKÂNI DOĞAR. AMAÇ GENETİK KALİTEYİ YÜKSELTMEKTİR.

ANCAK, HER BİR EMBİRYO İÇİN BİR TAŞIYICI ANA İNEK GEREKLİDİR. BU DA 18 VASAT KALİTELİ İNEK DEMEKTİR. SONUÇTA EMBİRYO VERİLEN ANA İNEK YİNE 9 AY 10 GÜNDE DOĞURACAKTIR.
BİR İNEĞİN BİYOLOJİK OLARAK YILDA BİRDEN FAZLA DOĞUM YAPMA ŞANSI YOKTUR. İKİZ DOĞUMLAR HARİÇ.
EMBİRYO VERİLEN 18 TAŞIYICI İNEK FİRESİZ DOĞURDU DİYELİM. DOĞAN 18 BUZAĞI, YUMURTANIN ALINDIĞI DAMIZLIK İNEK KALİTESİNDE OLACAKTIR. GELİŞMİŞ ÜLKELER BU TEKNİĞİ UYGULAMAKTADIRLAR.

BİR DE CİNSİYETİ BELİRLENMİŞ SPERMA KULLANIRLARSA, DOĞACAK BUZAĞILARIN %80'İ DİŞİ, %20'Sİ ERKEK OLMA İMKÂNI VARDIR. BU DURUMDA 14 DİŞİ, 4 ERKEK BUZAĞI ALMAK MÜMKÜNDÜR. DİŞİLER FAZLA OLURSA, DİŞİ ANA ADAYI DEMRKTİR. BÖYLECE ANALARIN SAYISI ARTIRILMIŞ OLACAKTIR. BU DA ÜRETİMİN ARTMASI DEMEKTİR.

AYNI TEKNİKLE ET HAYVANCILIĞI YAPILMAK İSTENİRSE, ERKEK BUZAĞI SAYISINI ARTIRMAK MÜMKÜNDÜR. ONLAR DA KASAPLIK OLACAK DEMEKTİR.

BU TEKNİĞİN UYGULANABİLMESİ İÇİN ÖNCE 20-30 BİNLİK İNEK SÜRÜSÜNDE "PROGENİ TESTİNG" YAPILMASI ZORUNLUDUR. YUMURTA DAMIZLIĞI OLARAK KULLANILACAK İNEKLER BÖYLE TESPİT EDİLMEKTEDİR. TÜRKİYE DE TİGEM HARİÇ BU BÜYÜKLÜKTE SÜRÜ BULMA ŞANSI YOKTUR.

EMBİRYO TRANSFERİ TEKNOLOJİSİ TÜRKİYE DE HİÇ UYGULANMAMIŞTIR. OLDUKÇA PAHALI BİR TEKNOLOJİDİR. BU YÖNETİM TEKNOLOJİYE DEĞİL, TİCARETE ÖNEM VERMEKTEDİR. NASIL OLSA İTHAL EDİP, TİCARETTEN VURGUN VURULMAKTADIR. EMBİRYO TEKNOLOJİSİNE NE GEREK VAR. BUNLAR ALSINLAR, SATSINLAR.

ÖZET OLARAK,  O CAHİL GENEL MÜDÜRE UZMANLAR BU TEKNOLOJİYİ ANLATMIŞLARDIR. O DA KALİTELİ BİR İNEKTEN 18 EMBİRYO ELDE EDİLMESİNİ, BİR İNEK 18 BUZAĞI DOĞURACAK OLARAK ANLAMIŞ VE YANLIŞ İFADE ETMİŞTİR. BIRAKIN BU CAHİL GENEL MÜDÜRÜ, BU TEKNOLOJİYİ BİRÇOK MESLEK MENSUBU DA BİLMEYEBİLİR.

YARIM İMAM DİNDEN, YARIM HEKİM CANDAN EDER DERLER YA, YARIM BİLGİ DE İŞTE İNSANI BÖYLE REZİL EDER. BU NEDENLE BİLMEDİĞİN BİR KONUYU KONUŞMAYACAKSIN. BİLGİ SAHİBİ OLMADAN, FİKİR SAHİBİ OLUNMAZ. BEN O CAHİL ÖĞRENSİN DİYE DEĞİL, DOSTLARIM GERÇEĞİ BİLSİNLER DİYE YAZDIM.

(19, MAYIS, 2024-ORDU)